צור קשר דרושים מאמרי סקי סרטי סקי תמונות סקי מפות הגעה על החברה דף הבית
על החברה

משפחת סקימולטור
מאת: נטלי נוריאל

אם תשאלו את משפחת מלצר או בשמם האמיתי, משפחת סקימולטור, מה המשמעות של העסק המשפחתי עבורם - תקבלו תשובות שונות ומגוונות, ולא בכדי. קילומטרז' מפואר של 10 שנים מפריד בינם לבין הרגע שבו החליט אב המשפחה עצמון מלצר,51, יזם ומנכ"ל סקימולטור, לשנות את הכיוון בחייו שלו ובחיי משפחתו כולה ולגלוש אל עבר הלא הנודע.

ב2008 חגגו 10 שנים להקמתו של הבית הרשמי והמקצועי למידע, אימון, חופשות והצטיידות לקראת חופשת הסקי של כל גולשי הסקי והסנובורד בישראל. בעיצומן של החגיגות התכנסו בני המשפחה לא על קצהו של הר מושלג, אלא סביב השולחן הביתי, בכדי שנוכל להכיר את המשפחה שלפני העסק, את האנשים שמאחורי השם וגם בכדי לסכם את שנעשה עד כה, והכל בטמפרטורת החדר.

בשנת 1998 הקים עצמון מלצר את המדרון הראשון בארץ (עם יבוא מכונות מחו"ל), באזור התעשייה עמק חפר. עד לאותה עת, לא התאפשר לחובבי הסקי בארץ וגם למכורים שבינהם להתאמן ולהצטייד לקראת החופשה הלבנה. הכל השתנה ברגע שהחליט עצמון להפוך את התחביב האישי שלו לעסק שינהלו הילדים, הוא ואשתו שלומית, 51. "מהרגע הראשון שנפתח הסקימולטור אבא תמיד הצהיר שהעסק הוא עבור שלושתנו, ולכל אחד מאיתנו יהיה מרכז שאותו הוא ינהל", נזכרת עינת,21, הבת הקטנה של המשפחה שנולדה לתוך החיים בסקימולטור. מגיל 10 היא חלק נכבד מעסק רציני. כך גם שניי אחיה הגדולים מעין, 27 ופלג 24, שנכנסו להדריך ויותר מאוחר לנהל עוד כשהיו נערים צעירים בבית ספר. השנה, בתזמון מדויק, מתגשם החזון הלכה למעשה- כאשר נפתח ברשת מרכז שלישי לסקימולטור בחיפה, אח למרכז הראשון בעמק בחפר ולמרכז השני בחולון.
אך אל תתנו לאווירת הנופש להטעות אתכם, זה אומנם מצטייר נפלא אם מדמיינים חופשה של סקי באחד מהרי צרפת המושלגים. אבל, מדובר בעבודה קשה מסביב לשעון שלא יכולה לעבוד בשום פורמט אחר מלבד בצורה המשפחתית שלה, כך מסתבר.


"בכל העולם", מספר פלג, הבן האמצעי, "הסקימולטור הוא עסק שמנוהל על ידי המשפחה. שישה חודשים החיים מסתובבים סביב דבר אחד ויחיד. אם המשפחה לא מנהלת את העסק הוא לא יכול לעבוד. הלחץ משפיע וצריך את הקשר החזק שקיים במשפחה כדי להתמודד איתו."
עבור בני משפחת מלצר הכל התחיל, שלא במודע כמובן, בהולנד לפני 32 שנה- שם הוקם המדרון הראשון. שנים מאוחר יותר החליט עצמון ,אז, מנכ"ל מושבי השרון ועמק חפר ומקים חברת האחזקות, "חברת מפעלי מושבים", לשתף פעולה עם ההולנדים ולקרב אל הגולשים בארץ את הסקי, אפילו קרוב יותר ממה שניתן לדמיין.


מידי שנה מבקרים וגולשים במרכזים של הסקימולטור כ- 12000 איש, מהם 2000 גולשים חדשים שעבורם זהו המפגש הראשון עם עולם הגלישה. כולם נהנים מחווית הגלישה באמצעות המדרונות שמאפשרים לכל גולש, לפי רמתו האישית, ללמוד את רזי הגלישה.
את מאגר הלקוחות הנאמן מטפחת המשפחה ועובדיה כבר עשור. חצי שנה הם עובדים 16 שעות ביום בממוצע בכדי להגשים לעוד גולש בתחילת דרכו חלום קטן, ולעוד גולש מנוסה הנאה ואתגר הרבה יותר גדולים. בחצי השנה שנותרה הם מכינים את עצמם באופן אינטנסיבי במיוחד לקראת העונה הבאה, כשכל שנה יש רצון להשתדרג, להתחדש ולהמשיך לדבוק במטרה המשפחתית.


עצמון, מאיפה הגיע הרעיון לפתוח סקימולטור?
"שנים עשיתי סקי לא בצורה רצינית, בתור תחביב. דרך העבודה שלי התוודעתי למרכזים שבהולנד. יום אחד פשוט החלטתי ששווה לנסות ולהביא מכונה אחת לארץ. לא ידעתי לאן אני נכנס ומה דורש הסקימולטור. חשבתי שהעסק יוכל להתגלגל מעצמו אבל זה בפירוש לא קרה ונדרשה עבודה מאומצת".
ואכן, מאז הימים הראשונים, העסק לא יודע די. עצמון ומשפחתו לא רק בנו את הבית של הסקי בישראל, אלא גם הפכו את ביתם לחלק בלתי נפרד של תרבות סקי וסנובורד

.
מה הסקימולטור העניק לדינמיקה המשפחתית ולכל אחד באופן אישי?
מעין: "העסק העניק לי פרספקטיבה לחיים האמיתיים ופיתח אותי מבחינת הדרכה, ניהול, ויצירתיות. במהלך העבודה אני מכיר הרבה אנשים, נחשף למקומות חדשים ולומד. מבחינת המשפחה בגלל שזה עסק אשר תלוי על חוט הסערה, התחזקנו יותר".
פלג: "קיבלתי הרבה מאוד ידע בניהול. דברים שלא ידעתי קודם: הצד הכלכלי, שירות לקוחות, תודעת שירות ויחס בין עובדים. מבחינת המשפחה בגלל שהעבודה אף פעם לא נגמרת מנסים דווקא יותר לתת דגש על המשפחתיות ולנסות להפריד בין שני העולמות, למרות שזה לא תמיד הולך".
שלומית: "הסקימולטור זהו מקום שנותן לכל אחד באשר הוא הזדמנות לממש את עצמו, בלי קשר לתעודה שיש לו, לגיל או לקורות החיים שהוא מחזיק. רק במשפחה יש אפשרות להניע את העסק בצורה כזו כי יש תמיד גב. העסק מלמד אותי לראות בילדים דברים שלא הייתי מסוגלת לראות בסיטואציה אחרת. גם הילדים רואים אותנו בצורה אחרת לא רק כהורים, אלא גם כמנהלים.


לא רק בני המשפחה נהנים מהקו שמנחה את העבודה בסקימולטור, אלא גם העובדים שרובם מלווים את המשפחה כבר שנים רבות. "לכולם יש הזדמנות להתקדם לצמוח לפרוח", טוען עצמון, אשר מוסיף וטוען ש"בעסקי הסקימולטור לומדים בשנה אחת את מה שלומדים באוניברסיטה במהלך תואר שלם". כפי שניתן להבין, לכולם בלי יוצא מן הכלל יש אפשרות לצבור תאוצה בלי שיבחנו על פי הקריטריונים המקובלים, אלא רק על פי התשוקה שלהם.

על החזון היה אחראי כאמור, עצמון, אך מי שעד מהרה עזר להפוך זאת למציאות זוהי שלומית, אשר השתלבה בעסק והביאה עמה תרומה והשפעה הנשית על כל רבדיה.
בסקימולטור היא מתפקדת כסמנכ"ל שיווק סקימולטור. בתחום אחריותה היא אמונה על ארגון נהלי העבודה של מדרונות הגלישה ברשת, בניית מערכות המידע, איתור ועדכון צרכים, מאגר וקשרי לקוחות, תקשורת ויחסי ציבור, שיתופי פעולה, פרוייקטים לצרכים מיוחדים, בניית תוכנית השיווק האסטרטגית וניהול מרכז ההזמנות.


שלומית, איך באה לידי ביטוי הנוכחית הנשית שלך בעסק?
מגיעים לסקימולטור הרבה אנשים שחוששים. דרך נקודת המבט הנשית והניסיון האישי שלי עם הסקי קל לי לעזור לאנשים. קל לי להתחבר לחשש שקיים גם אצלי , לזרום איתו ולהפעיל את האדם דרך החשש שלו. יש לי גם רגישות גבוהה מאוד לאוכלוסיות מיוחדות ולילדים. אני יודעת איך לגשת, לעזור ולהשפיע. בנוסף, אני גם אדם מאוד תבניתי. הכנסתי לסקימולטור סדר, ארגון ובניית תבניות.


מלבד עצמון, שלומית מוקפת בשלושת ילדיה, אשר יחד איתה נכנסו רק השנה, באופן המובהק ביותר, להיות מנהלים במשרה מלאה בסקימולטור. "נוצר פזל שלכל אחד יש את המקום שלו וכל אחד תורם את חלקו בצורה כזו או אחרת", היא מתוודה על השינוי שנעשה השנה בנוף של הסקימולטור. עד לשנה הזו, לכולם היו התחייבות נוספות מלבד הסקימולטור. אך, שלושתם בהפרשי זמנים קטנים ובטיימינג מושלם, השתחררו השנה מצה"ל. פלג ועינת חזרו מטיול שאחרי הצבא היישר לתוך מדרונות הסקימולטור ואל בניית העונה הנוכחית. מעין, האח הבכור, ויתר על קריירה צבאית למען פיתוח עסק שנמצא בחייו מגיל 17. ושלא תטעו, לכל אחד מהם תפקיד מוגדר, סמכות ואחריות כבדת משקל על הכתפיים.


מעין היינו יזם, יועץ לניהול ומנהל סניף חיפה החדש. לא מזמן הוא השתחרר מהצבא בדרגת סרן, משירות סדיר, בתפקיד מדריך טיסה. משמש כאחראי ייבוא ולוגיסטיקה של מוצרים וחברות מחו"ל. עוזר לאמו בבניית התוכנית האסטרטגית ובתחום שיתופי הפעולה. בנוסף, אחראי על ניהול מלאים, בניית הזמנות וניהול התוכנה של חנויות הציוד וגיוס עובדים. ואם כל זה לא מספיק לבחור בן 27, הוא גם מדריך סקי וסנובורד במדרונות הסקימולטור.


בהפרש של שלוש מתחתיו נמצא פלג, הסנדביץ' של המשפחה. כמו מעין, הוא המשיך את המסורת המשפחתית, לא זו הסקימולטורית, אלא הצבאית יותר, והשתחרר בהצטיינות מהצבא בדרגת סגן. בסקימולטור הוא מנהל את סניף חולון. כמו כן, הוא אחראי על הלוגיסטיקה, האחזקה של מדרונות הגלישה והציוד הנלווה בכל הסניפים. גם מרכז הטיפולים, האחזקה של הרשת מערכת המחשוב והתוכן באתר האינטרנט נמצאים תחת חסותו. גם הוא משמש, כמובן, כמדריך.


אליהם מצטרפת עינת, הבת הקטנה של הוריה. בגיל 21 היא מדריכת הסנובורד הבכירה ביותר ברשת ורכזת מגמת הסנובורד. מלבד זאת, היא אחראית על התחום בו היא מתמצה יותר מכל- הסנובורד וגם על עיצוב אתרי האינטרנט,חוברת הסקימולטור,הפרסום והשיווק של העסק. בפן הנשי היא זו שבוחרת את קולקציית הבגדים ואף מפיקה את הפקות האופנה שהסקימולטור עושה מידי שנה..


ואם נדמה לך ששמעתם את המילה סקימולטור לפחות מאה פעמים בטקסט שמונח לפניכם, זה עוד לא הכל. עבור בני משפחת מלצר כל אחת מהאותיות חיה, נושמת ובועטת אפילו יותר מ-24 שעות ביממה. אף על פי שלכל אחד מהם יש את התפקיד שלו הם יישות אחת.
היישות הזאת פועלת באופן ממוקד, מקצועי ומעורר השתאות. כולם רואים את אותו הדבר, גם אם זה לא תמיד ברור להם ברגע הראשון..


מה קורה שיש חילוקיי דעות?
פלג : "יש לנו חלוקת אחריות מאוד טובה. כשמגיע מצב שאנחנו חלוקים לגביו, אנחנו עושים הצבעה".
וכמו בדמוקרטיה גם כאן יש חוקיות שנבנתה במהלך הזמן וככל שנצבר עוד יותר ניסיון.
מה המוטו של הסקימולטור ושלך כמנכ"ל?
עצמון: " המוטו העיקרי הוא מקצועיות ושירות. בכל סניף יש אחד או שניים מבני המשפחה. לא בגלל שאנחנו לא סומכים חלילה על מישהו, אלא יותר בגלל הנושא המקצועי והשירות. ככל שמעבירים ידע זה אף לא מספיק. המשפחה והעובדים הוותיקים הם הגרעין והאוטוריטה המקצועית שמסוגלת להתמודד עם כל מצב בצורה הטובה ביותר. היום כשאנחנו כבר רשת ואי אפשר להיות בכל מקום ושעה אנחנו מקפידים שכולם יהיו מקצועיים ושידע רב יועבר באופו שותף ".


את הידע הרב עליו מדבר עצמון הוא כמובן רכש במהלך השנים. חלק מהידע הזה תורגם לפיתוח אישי שלו, מכונת הסלאלום. מכונה זו הנה המצאה ישראלית של עצמון אשר נועדה לאפשר למתאמנים לתפקד במישור תלת ממדי, לשפר את זריזות תגובת הגוף למכשולים, להגיע לרמת גלישה גבוהה יותר וגם לתת פתרון אימון לגולשים תחרותיים.
לא רק פיתוחים והמצאות עומדים בראש מעינם של משפחת הסקימולטור. יש להם עוד הרבה חלומות, שאיפות ורצונות. הראשונה והעיקרית שבהם נשמעת, אולי, פשוטה ביותר אבל, היא בהחלט מה שכל אחד מהם רוצה בתאום מוחלט ולא תכנון קודם.


מה הייתם רוצים שיקרה בעתיד עם סקימולטור?
פלג: "שכל גולש וגולש יכיר בעובדה שהסקימולטור זה בית בשבילו. ושאנחנו, בני המשפחה, תמיד נמצאים כאן".
עצמון: "להיות קרובים עד כמה שניתן לכל מי שרוצה לגלוש ולהיות חלק ממשפחה, מבית גדול ומבילוי והנאה".
מעין: "מה שקורה עכשיו זה מה שהייתי רוצה שיקרה גם בעתיד.שנמשיך להיות מי שאנחנו עבור הלקוחות שלנו".


כן, זו אינה בדיה זו המציאות. הסקימולטור ואנשיו רעבים וצמאים לעוד ואם אפשר אז כמה שיותר. ואם אתם שואלים את עצמכם, מתי החבר'ה האלה נחים? או יותר נכון, מתי הם יוצאים לחופשת סקי ? אתם יכולים להסיר דאגה מלבכם. אחת לשנה בשבוע הראשון של חודש מאי, נפגשים מנהלי ומדריכי הסקימולטורים ולקוחותיהם לחופשה חלומית וצבעונית באירופה.
ואם עדיין מסקרן אתכם לדעת, מה אומרת המילה סקימולטור לכל אחד מבני המשפחה , אתם מוזמנים לבקר אותם באחד משלושתם הסניפים שלהם בעמק חפר, חולון וחיפה.
ורגע לפני, זה הזמן להגיד מזל-טוב, מישהו כאן חוגג יום הולדת, לא?

line_top.gif (57 bytes)
SKISET
SKISET